O autorze
“Jeszcze się nauczy. Jeszcze się dowie, że nie należy ufać partnerom, którzy zachęcają do współpracy. Że zatrudniono nas tu z powodu pełnowymiarowej osobowości, niezależności w myśleniu i umiejętności gry w zespole, po to, by w następnych latach uczynić z nas osoby jednowymiarowe, służalcze i zbyt zajęte, by w cokolwiek grać”. “Joy” Jonathan Lee

O życiu w korporacji naszym i Waszym okiem.

Piszcie: swiatkorporacji@gmail.com

Korposlang – instrukcja obsługi

Pierwszy dzień w korpo. Słyszysz - „jutro abdejtujemy te kejsy i ustalimy dedlajny”. Poznaj globisz, czyli język korporacji.A jak ekszyn pointy (ang. action point). Twoja kariera w korporacji będzie oznaczać głównie fokusowanie się na ekszyn pointach, czyli skupianie na zadaniach do wykonania.

B jak bekap to kopia zapasowa lub osoba na zastępstwo ( ang. backup), inaczej rzecz ujmując - wsparcie. Czyli takie coś lub taki ktoś, kto w razie potrzeby uratuje twój tyłek przed wyautowaniem, tj. wyrzuceniem.

D jak dedlajny (ang. deadline) – terminy, które będą ci się śnić po nocach. Charakteryzują się tym, że zawsze pojawiają się nie w porę i są bardzo krótkie. Będziesz przed nimi uciekał, ale i tak cię dopadną. Z nimi nie da się dilować, czyli zrobić interesu (ang. deal).

A jeśli je przekroczysz, będzie F jak fakap (ang. fuck up) – jednym słowem big (ang. duży) problem.

Twoją codzienność wypełni oczekiwanie na fidbaki, to znaczy odpowiedzi (ang. feedback), które następnie będziesz musiał forłardować, czyli przesyłać dalej (ang. forward).

K jak kejsy będą prawdziwymi czelendżami, czyli wyzwaniami (ang. chellenge). Mówiąc wprost – będziesz musiał ogarnąć za dużo spraw (ang. case - sprawa do zrobienia), a w trakcie natkniesz się na:

M jak majlstony – (ang. milestones), to znaczy te najbardziej kluczowe punkty projektu. Po zrealizowaniu każdego z nich będziesz robił:

N jak nekststep – kolejny krok (ang. next step) do zamknięcia kejsu.

Będziesz musiał również nauczyć się P jak puszować, czyli wywierać nacisk (ang. push), żeby coś zrobili dla ciebie lub żeby wyglądało jakby było zrobione przez ciebie.

I pamiętaj, prosić to sobie możesz żonę, np. o zrobienie śniadania do pracy. W biurze, twoim ołpen spejsie (ang. open space), będziesz R jak rekłestować (ang. request).

S jak być na sik liwie - po prostu wziąć chorobowe (ang. sick, leave). Będziesz chciał mieć je tak często, że stanie się to Twoim targetem, to znaczy celem (ang. target).

Jeszcze powtórz szybkie skróty. Będziesz mor efektiv (ang. more effective - bardziej efektywny), czyli w oczach szefa – skarb.

ASAP – tak szybko, jak to tylko możliwe ( ang. as soon as posible)
RFP – zapytanie ofertowe
RFQ – zapytanie o wycenę
RFx – zapytanie ofertowe w formie excella
FYI – do twojej wiadomości (For Your Information)
TBC – będzie potwierdzone ( To Be Confirmed ), zanim CDN (pol. ciąg dalszy nastąpi).

A jaki slang obowiązuje w Twojej firmie?

Na blogu „Świat korporacji”, który uruchomiliśmy z okazji premiery powieści „Joy” Jonathana Lee dyskutujemy na temat współczesnych warunków pracy. Podziel się z nami swoim doświadczeniem w komentarzu lub anonimowo pisz na adres: swiatkorporacji@gmail.com


Książkę możecie kupić tutaj: http://bit.ly/KyaOBH

Trwa ładowanie komentarzy...